Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920r. w Wadowicach. Jego rodzicami byli Karol i Emilia. W wieku dziewięciu lat przeżył wielką tragedię – zmarła jego matka. Później umarł także jego brat Edmund, który jako młody i ofiarny lekarz zaraził się szkarlatyną. Ojciec Karola Wojtyły był emerytowanym żołnierzem zawodowym zmarł w czasie II Wojny Światowej (w lutym 1941r).
W dzieciństwie Karol marzył by zostać aktorem lub pisarzem dlatego po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonował go teatr i literatura, wraz z grupą przyjaciół występował jako aktor w przedstawieniach amatorskich, sam pisał dramaty (“Brat naszego Boga”, “Przed sklepem jubilera”) oraz wiersze.
Wybuch wojny uniemożliwił dalsze studia, Karol Wojtyła musiał podjąć pracę. Pracował fizycznie w zakładach chemicznych Solvay w Borku Fałęckim. W tym czasie był związany z organizacją podziemną “Unia”, której jednym z celów było niesienie pomocy zagrożonym żydom. W październiku 1942r. podjął decyzję o kapłaństwie, wstąpił do tajnego seminarium duchownego. Pierwsze święcenia kapłańskie przyjął w listopadzie 1944r. z rąk kardynała Adama Sapiehy, po czym został wysłany na studia do Rzymu.
Po powrocie z Rzymu pracował jako wikariusz w niedużej wiejskiej parafii w Niegowici a następnie w Krakowie (par. św. Floriana). Pracował także naukowo na Uniwersytecie Jagiellońskim, później na KUL-u. Pracę naukową kontynuował także, gdy został biskupem pomocniczym w Krakowie (1958r). Był najmłodszym z biskupów polskich, w dniu wyboru miał zaledwie 38 lat. Zawsze bardzo lubił wycieczki górskie z młodzieżą i jazdę na nartach oraz kajaki. Jego gorliwość w sprawowaniu funkcji metropolity krakowskiego (od 1963r) została dostrzeżona i uznana przez ówczesnego papieża, dlatego w 1967 roku Papież Paweł VI nadał mu tytuł kardynała.
Jako biskup a potem jako kardynał czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II. W swej pracy pasterskiej starał się wprowadzać soborowe postanowienia odnowy Kościoła.
16 października 1978r. został wybrany papieżem i przybrał imię Jan Paweł II, zamieszkał w Watykanie. Od początku głosił Chrystusa jeżdżąc w różne strony świata. W Polsce pierwszy raz jako papież był w 1979r. a ostatnio w 2002. Odbył 7 pielgrzymek do Polski. Był głową Kościoła Katolickiego ale wolał się nazywać Sługą sług Bożych. Troszczył się o wiarę wszystkich katolików i o zjednoczenie chrześcijan. Kierował do nas listy, encykliki i adhortacje, rozmawiał z wiernymi w czasie audiencji papieskich. Często nazywano go Papieżem Pielgrzymem, ponieważ odbył bardzo wiele pielgrzymek w różne rejony świata.
Oprac. mgr Teresa. Fajger