Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Żaganiu

EUROPEJSKI DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO 2022


30 września nasza placówka świętowała Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim uczestnikom. Tego dnia w naszej szkole obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy. 

Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2022 – międzynarodowe wydarzenie w polskich szkołach

30 września w szkołach z całej Europy i ze świata świętowaliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD – European School Sport Day). Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów.

Europejski Dzień Sportu Szkolnego to międzynarodowe święto ruchu w szkołach, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny). Ideą ESSD – jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie od 2015 roku w ostatni piątek września na terenie całej Europy, a także kilku krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W tym roku do wydarzenia w Polsce zgłosiło się niemal 1000 placówek!

Poznajmy się! Integracja polsko-ukraińska

W Polsce jest obecnie ponad 800 tysięcy ukraińskich dzieci, z których znaczna część stała się dla polskich uczniów koleżankami i kolegami ze szkolnej ławki. Europejski Dzień Sportu Szkolnego świętujemy w Polsce już po raz ósmy, a w tym roku pierwszy raz obchodziliśmy go wspólnie z rówieśnikami z Ukrainy i blisko 40 krajami z całego świata.

Partner wydarzenia – Akademia Krokieta i Lamy już po raz drugi przygotowała wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, czyli zestaw gotowych filmów z edukacją w ruchu, dzięki którym dzieci mogły wzajemnie uczyć się o swoich krajach – ich kulturze, języku i geografii. Bo w ruchu już teraz rozumiemy się doskonale! 

Dlaczego warto dołączyć do ESSD? 

1) Biorąc udział w takich wydarzeniach zwiększamy świadomość i gotowość całej

społeczności szkolnej. Wszystko po to, by ruch stał się nieodłącznym elementem codzienności.

2) Pokazujemy, że aktywność fizyczna jest fajna! Po prostu…

3) Promujemy zdrowy styl życia i budujemy dobre nawyki.

4) Jednoczymy i budujemy społeczność uczniowską.

5) Stajemy się częścią dużej, międzynarodowej społeczności, skupionej wokół wspólnego celu.

Każda placówka, która weźmie udział w wydarzeniu otrzyma certyfikat uczestnictwa, a dla najbardziej zaangażowanych dodatkowo przewidziano atrakcyjne nagrody.

#ESSD2022 w naszej placówce

Tego dnia w naszej szkole z samego rana w klasach 1-3 rozpoczęły aktywnie swój dzień z „Akademię Krokieta i Lamy Ruchowy Plan Lekcji”.

Najmłodsi uczniowie dzień zaczęli od Porannego Bezruchu. Podczas zajęć dzieci zdobyły wiedzę o symbolach, kulturze polsko –ukraińskiej. Uczniowie bardzo aktywnie brali udział w ruchowym quizie. Następne zajęcia to wspólne zabawy w sali gimnastycznej z wykorzystaniem ruchowych kart pracy.

Starsi uczniowie również aktywnie brali udział w obchodach Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego. Klasa IV podzielona na zespół Polski i Ukrainy, rozegrała mecz unihokeja. Nie ważny był wynik, lecz świetna zabawa i zachowania fary play. Uczniowie klasy V i VI zagrali mecz piłki nożnej. Wszystkie rozgrywki były uatrakcyjniane występami zespołu tanecznego.

Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy!