Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Żaganiu

80. ROCZNICA ZSYŁKI NA SYBIR. NIGDY WIĘCEJ SYBIRU!


Pod takim hasłem 12 lutego 2020 r. odbyło się uroczyste spotkanie przedstawicieli Żagańskiego Koła nr 9 Związku Sybiraków, na którym wszyscy zebrani goście uczcili pamięć o ofiarach zsyłek na Sybir.

To właśnie 80 lat temu przymusowo deportowano Polaków na ten „nieludzki skrawek ziemi”. Honorowym gościem uroczystości była pani Maria Jastrzębska, która poświęciła wiele lat pracy na rzecz związku, a jednocześnie jest świadkiem tamtych wydarzeń. Pani Maria od wielu lat gościła w naszej szkole, opowiadając o swoich przeżyciach. Były to prawdziwe „żywe lekcje historii”.

Podczas uroczystości uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki przygotowali wzruszający program artystyczny, który przypominał te straszne chwile, a jednocześnie napawał nadzieją i otuchą. Najmłodsze dzieci z naszej szkoły zatańczyły układ taneczny – ułańskiego poloneza.

Zebrani goście nagrodzili występ naszych uczniów gromkimi brawami.