Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Żaganiu

WIEMY KIM BYŁ JOHANNES KEPLER


Dnia 07.11.2019 r. delegacja uczniów z nauczycielem naszej szkoły wzięła udział w konferencji popularno-naukowej,pt.:”400 lat Harmonii Świata Johannesa Keplera 1619 – 2019″.Z wielką uwagą wysłuchaliśmy referatu autorstwa mgr Wiesława Urbana na temat „Harmonii sfer”, epoki Keplera. Pan W. Urban zapoznał nas z życiem i pracą Johannesa Keplera – Wielkiego Astronoma, który ostatnie lata swojego życia spędził w Żaganiu. J. Kepler dokonał odkrycia trzech praw ruchu planet zwanych Prawami Keplera. Trzecie prawo opublikowane zostało w dziele „Harmonices Mundi libri” w 1619r. Ciekawa również była prelekcja, pt: Dotykanie światłem kosmosu” p. Jacka Patka – Opiekuna Sekcji Astronomicznej w ŻPK. Pan Jacek Patka obiecał nam przeprowadzić lekcję o wszechświecie w naszej szkole. Trzecią prelekcję zaprezentował nam prof. dr hab. Andrzej Maciejewski z Instytutu Astronomii im. prof. Janusza Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pan Profesor przedstawił nam prezentację multimedialną najbardziej ciekawych i zagadkowych galaktyk we Wszechświecie jednocześnie wyjaśniając ich życie.

Na zakończenie wysłuchaliśmy pięknego koncertu muzyki dawnej w wykonaniu Zespołu Kameralnego Con Anima Musica.

Konferencja była bardzo interesująca i już z niecierpliwością czekamy na następną.