Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Żaganiu

IX RAJD SZLAKIEM KEPLERA 2019 – 100 LAT POD WSPÓLNYM NIEBEM


16 maja wzięliśmy udział w IX Rajdzie Szlakiem Keplera organizowanym przez Centrum Kultury w Żaganiu. Hasłem przewodnim tegorocznego rajdu było „100 lat pod wspólnym niebem”. W 2019 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna obchodzi swoją setną rocznicę, a także stulecie astronomicznych przełomów, które ukształtowały naukę, technologię i kulturę.

Naukowcem-odkrywcą nie zostajemy w wyniku ukończenia szkoły. Z naturą odkrywcy rodzimy się i w ten sposób zdobywamy większość naszego życiowego doświadczenia i wiedzy. Część z nas zatraca te umiejętności dorastając. Naukę tworzą marzyciele o rzeczach niemożliwych. Dając nam swoje odkrycia dostajemy od nich nadzieję na lepsze jutro wszystkich mieszkańców niezwykłego Statku Kosmicznego jakim jest Ziemia.

Całość rajdu odbywała się w dwóch etapach. W pierwszym uczestnicy brali udział w zawodach zorganizowanych na zasadzie podchodów. Przemierzając Szlak Keplera musieli rozwiązać szereg zadań, za które otrzymywali punkty.

W drugim etapie wszyscy uczestnicy rajdu wzięli udział w Warsztatach Słonecznych. W ramach tych zajęć zawodnicy poznawali najbliższą nam gwiazdę – Słońce oraz budowali zegar słoneczny dla Żagania.

Do konkursu przystąpiło 6 drużyn ze szkól podstawowych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna z klasy VIIIB w składzie:

Patrycja, Dominik, Kacper, Piotr.

Nasza drużyna zajęła III miejsce, a każdy z zawodników otrzymał upominek w postaci książki o Keplerze i mapy nieba.