„BALLADYNA”

16 maja uczniowie klas VII-VIII mogli obejrzeć inscenizację dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna” przygotowaną przez aktorów Teatru Artenes z Wrocławia.

Troje aktorów wcieliło się w role najważniejszych bohaterów utworu: Balladyny, Aliny, Wdowy, Kirkora, Pustelnika. Uczniowie mieli okazję poznać ich tragiczne losy. Balladyna i Alina, dwie piękne siostry, w których zakochał się książę Kirkor, wyruszają w las. Która prędzej zbierze dzban pełen świeżych malin, ta zostanie jego żoną. Tylko jedna spełni swe marzenie, tylko jednej urzeczywistni się cudowny sen Kopciuszka, tylko jedna osiągnie w życiu to, co niedostępne zwykłym śmiertelnikom.

Cel swój osiągnie ta bardziej zdeterminowana, ta bezwzględna, ta pozbawiona skrupułów. Małżeństwo z Kirkorem stanie się dla Balladyny trampoliną do oszałamiającej kariery. By sięgnąć po pełnię władzy, nie zawaha się przed żadną podłością. Czas osądu jej czynów nadejdzie jednak prędzej, niż by mogła przypuszczać.

Dramat dziewiętnastowiecznego mistrza pióra ma bardzo dużą siłę wyrazu. Łączy w sobie barwność ludowej przypowieści z dosadnością opisu mechanizmów bezwzględnej walki o władzę. Rozegra się on w zamkniętym kręgu kluczowych bohaterów Słowackiego, ujawniając uniwersalną wymowę tej tragicznej opowieści.

Mimo skromnych dekoracji i rekwizytów przedstawienie było interesujące. Aktorzy wykazali się dużym doświadczeniem i profesjonalizmem. Ich pełna emocji, sugestywna gra przyciągała uwagę uczniów. Scenografia ukazała najważniejsze elementy świata przedstawionego, a muzyka urozmaiciła sztukę i sprawiła, że łatwiej można się było wczuć w przeżycia bohaterów dramatu.