Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Żaganiu

PROJEKT POLSKO-NIEMIECKI W ŻAGAŃSKIEJ ,,TRÓJECZCE’’


,,Podróż kulinarna po Polsce i Niemczech  z naszymi przyjaciółmi’’

Dnia 14 czerwca 2018r.  gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli ze szkoły w Ortrand oraz przedstawicieli z Urzędu Miasta Ortrand. W bieżącym roku szkolnym realizowaliśmy projekt pt. ,,Podróż kulinarna po Polsce i Niemczech z naszymi przyjaciółmi’’. Jest to już 22 – wspólny polsko-niemiecki projekt. Jak zwykle powitaliśmy naszych przyjaciół pięknym programem artystycznym: tańcami i śpiewem. W imieniu uczniów naszej szkoły, przyjaciół z Niemiec w j. niemieckim, powitała Patrycja Adamczyk, uczennica klasy 7b. Natomiast  w imieniu Burmistrza Miasta Żagań, gości, powitała Pani Monika Wojtysiak, do których skierowała wiele miłych i ciepłych słów. Zaraz po występach i powitaniu, uczniowie pojechali na wycieczkę do Ostaszowa, do wioski indiańskiej i obozowiska rycerskiego Wokini, usytuowanego w pobliżu malowniczych stawów w Borach Dolnośląskich. Tam oprócz zwiedzania obozowiska i wioski indiańskiej uczniowie doili krowę, uczestniczyli w torze przeszkód, walczyli na miecze przebrani w stroje rycerskie, a przede wszystkim sami robili pierogi, a później po ugotowaniu, wspólnie je konsumowali. Prawdopodobnie były bardzo dobre, wszystkim smakowały. Późnym popołudniem uczniowie z nauczycielami powrócili do szkoły, gdzie  zjedli pyszny obiad. Nie zabrakło również wspólnych rozmów, gier i zabaw na boisku Orlik. Wieczorem pożegnaliśmy naszych przyjaciół. Wszyscy otrzymali upominki ufundowane przez Burmistrza Miasta Żagań oraz prowiant na drogę.  Zmęczeni całym dniem, ale szczęśliwi, że wszystko się udało, pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Ortrand. Zwieńczeniem projektu w przyszłym roku szkolnym, będzie wydanie wspólnego, dwujęzycznego kalendarza kulinarnego. Czeka nas dalsza ciężka, ale przyjemna praca. Każda klasa ugotuje typową, regionalną potrawę, którą później wspólnie będziemy degustować. Ale to  dopiero w przyszłym roku szkolnym…

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez PNWM za pośrednictwem Euroregionu ,, Sprewa-Nysa-Bóbr”.

« 1 z 4 »