JAK PRZYGODA TO TYLKO W WARSZAWIE

W dniach 28 -30 maja 2018 roku uczniowie  naszej szkoły  wraz z opiekunkami  udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 73 uczniów z klas II-VII oraz sześciu opiekunów. Wcześnie rano zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.

Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany.  Ponieważ dzień ten był słoneczny i ciepły, udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie. Następnie zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru: przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim, m.in. Alejami Ujazdowskimi, zobaczyliśmy budynki ambasad, Pałac Prezydencki, Belweder.

Następnie pojechaliśmy zwiedzić drugi, niezwykle ważny dla uczestników wycieczki obiekt- Stadion Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Mieliśmy okazję poznać zaplecze i miejsca, gdzie przebywają piłkarze kadry narodowej.

Trzeciego dnia nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Od razu pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym. Zwiedziliśmy część muzealną zamku, gdzie obejrzeliśmy projekcję multimedialną – film na temat historii i odbudowy zniszczonego podczas wojen obiektu. Następnie poszliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Przewodnik opowiedział nam legendy, a później przeszliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego przez klasy V-VII. Uczniowie mogli przybliżyć sobie obraz jednego z najtragiczniejszych wydarzeń naszej historii ale bez wątpienia stanowiącego do dziś przykład męstwa, heroizmu i walki o wolność. Ekspozycje Muzeum ukazywały życie codzienne powstańców i zwykłych warszawiaków, grozę walk, umundurowanie, broń, makietę liberatora, wygląd kanałów, fotografie autentycznych scen powstańczych i bohaterów zrywu.

Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.